Kalça Çıkığı; Bireylerin doğumsal ya da travmatik olarak eklemin yerinden oynaması ile birlikte hareketsel fonksiyonlarının azalmasına yol açmasına “Kalça çıkığı” denir. Çünkü bu gibi durumlar çocukların bebeklik dönemlerinde oluşabilmektedir. Bu durum bazen de travmatik unsurlar ile ortaya çıkabilmektedir. Bireyin hareket kabiliyetleri belirli ölçüde kısıtlanabilmektedir. Gelişim çağları ile birlikte çocukların aktif hareket potansiyelindeki azalmalar, ayakta durma güçlüğü, oturma ve kalkma eylemlerindeki güçlükler ile baş göstermektedir.

Erişkinlerde ise gelişim tamamlandıktan sonraki süreçte, kalça eklem sorunlarına ve travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Yapılacak tetkik ve değerlendirmeler ile gerekli tıbbi uygulamaların başarı oranları giderek artmaktadır.

kalça çıkığı implantasyonu
Kalça Çıkığı İmplantasyonu

Erişkinlerde kalça çıkıkları

Erişkinlere yönelik kalça çıkıkları çalışmalarında en önemli noktalardan birisi, bireyin sosyal yaşantısında ne kadar sağlıklı bir şekilde etkin olabileceğimize karar verebilmektir.

Çocuklarda kalça çıkıkları

Çocuklarda kalça çıkıkları, ileriye dönük hareket kabiliyetlerinin azalmasına ve gelişim bozukluklarına neden olmaktadır. Erken dönem müdahalelerde başarı oranları üst düzeylerdedir. Çocuklarda kalça çıkığı ile ilgili uluslararası organizasyonlar yapılmaktadır. Üyesi olduğum ciddi kuruluşlar arasında bulunan EPOS (European Pediatric Orthopedic Society) ile birlikte Peditarik kalça çıkıkları hakkında bilimsel çalışmalar sunmaktayım.

Çocuklarda gelişen kalça çıkıklarında ülkemizde bulunan en yetkin grup ise ÇOD (Çocuk Ortopedi Derneği) dir.

Egzersiz Programları

Kalça çıkıkları gerek erişkinlerde gerekse bebeklerde meydana gelsin, uzun süreli özel ve konvansiyonel fizik tedavi egzersiz uygulamaları ile mutlaka desteklenmelidir. Egzersizler bilinçli kişiler tarafından uygulandığında iyileşme ve hareket kabiliyetlerinin kazanımı hızlı olmaktadır. DAHA FAZLA