Kalça çıkığı ameliyatı sonrası bireylerin dikkat etmesi gereken kritik egzersizler ve uygulamalar bulunmaktadır. Egzersizler ve uygulamalar bu sürecin en temel noktalarından birisidir. Bireyin hareket kabiliyetini arttırabilmek ve ağrılı sürecin hızlıca bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte iyileşme süreci uzun sürebilmektedir. Bu süreç beklenenden daha uzundur.

Bu süreç için ameliyat öncesi bireyin psikolojik olarak hazırlanması, uygulama sonrası kendine gelene kadar gözlem altında tutulması çok önemlidir. Problemi olan bireyler bir süre yoğun bakım düzeyinde gözlem altında tutulur. Hayati fonksiyonları stabil seyreden bireyler normal odada gözlem altına alınır.

İlk günün 5-6 saatlik bölümünde bireylerde ameliyat olmanın verdiği ağrılı tablo gözlenir. Bu gibi durumlarda bireylere ağrı kesiciler ve morfin benzeri ilaçlarla ağrıyı en aza indirgemek amaçlanmaktadır. Gerekli anlarda ağrı pompası ile ağrı kontrol altında tutulur. Birey kendine geldikten sonra bacak damarlarında kan akımının düzenli olması için ayak-bacak pompası egzersizlerine uygulanır. 5-6 Saatin sonunda kontrollü olarak katı ve sıvı gıdalar alması sağlanır.

Bireyin sağlık durumu ile ilgili özel problemler dışında ağrı kesici, kan sulandırıcı ve enfeksiyonu önlemek amacıyla gerekli ilaçlar verilebilir. Ağrı kesiciler ağrının tablolarına göre verilir. Ağrı düzeyi düşük ise kullanılmayabilir. Antibiyotik genellikle 2 veya 3 gün kadar kullanılır. Gerekli durumlarda bu süre uzatılabilir. Kan sulandırıcı ilaçların kullanılması genellikle 40 gün kadar sürdürülür.

Erişkinlerde egzersiz programları

Cerrahi girişimler sonrasında erişkinlerde görülen hareket kısıtlılıklarını gidermek amacı ile ciddi bir egzersiz programı uygulanmaktadır. İyileşme sürecinin hızlanabilmesi ve sorunsuz geçirilmesi için nekahat döneminin ardından egzersiz programlarına başlanır. Bu iyileşmenin hızlanmasını ve bireyin kendini daha iyi hissetmesine olanak tanır. Fizyoterapist eşliğinde yapılan fizik egzersiz uygulamaları ile ameliyat alanındaki kasların spazm geçirmemesi ve ağrılı sürecin daha kısa sürmesi, eklemde kanlanmayı arttırdığı gibi iyileşmeyi de hızlandırır. Konvansiyonel fizik tedavi programları ile gerek çocuklar gerek erişkinlerde hızlı iyileşmeler gözlenmektedir.

Çocuklarda egzersiz programları

Bir çok çocukta görülebilen kalça çıkığı sorunları medikal ve cerrahi müdahaleler sonrası anatomik konumuna getirilebilmektedir. Ebeveynlerin bu süreçte soğuk kanlı olup, iyileşme sürecine büyük katkıda bulunmaları istenmektedir. Çünkü çocuklarda uygulanacak olan fizik tedavi programları erişkinlerden farklı olup ebeveynlerin gün içerisinde çocukların hareketlerini takip ve kontrol ederek gözlemlemeleri istenmektedir. Cerrahi ve medikal müdahale sonrası çocuklar daha kontrolsüz hareket sergiledikleri için eklemde yeni sorunlar da baş gösterebilmektedir. Bunların olmaması ve iyileşme sürecinin sorunsuz geçmesi için egzersiz programları verilmektedir. Egzersizlere başlamadan önce mutlaka kasları ısıtacak ısınma egzersizleri ile başlanmalıdır. Ebeveynler bunları periyodik olarak evde çocuklara uygulamaktadırlar.

Kas esnetme egzersizleri
Egzersizler ve Uygulamalar

Egzersiz programları tedavi süreçleri ile birlikte, Fizyoterapi desteği ile yürütülmelidir. Uygulanacak fizik tedavi programları neticesinde mutlaka periyodik kontroller önerilir.